A mellkasi fájdalom, mint panasz, ha csak időleges is, a 10-21 éves populáció kb 3%-át érinti. Mellkasi fájdalmat igen sokfajta betegség okozhat, így az érintetteknél a fájdalom időtartama, intenzitása, lokalizációja, minősége széles határok között változik. Mivel a fájdalom elhelyezkedése speciális, hajlamosak vagyunk azt valamely létfontosságú szervünk megbetegedésének tulajdonítani, ezért a mellkasi, vagy azon belül érzett fájdalom sokszor ad okot nagy ijedtségre is. Nem véletlen tehát, hogy a mellkasi fájdalomra panaszkodó gyermekeket először gyermekkardiológiai vizsgálatra viszik a szülők, noha szív eredetű kórok csak az esetek elhanyagolható részében, kb 1%-ban áll a háttérben. Sokkal gyakrabban fordul elő vázrendszeri eredetű, csontokból, ízületekből kiinduló fájdalom, légzőszervi betegségek okozta fájdalom, felső gyomor-bél rendszer eredetű mellkasi fájdalom, és pszichogén tünetképződéssel kialakuló panasz. Ez persze nem azt jelenti, hogy a mellkasi fájdalom nem jelezhet komoly betegséget. Éppen ezért a mellkasi fájdalom háziorvos által történő kivizsgálása, a beteg megfelelő szakterület felé irányítása elengedhetetlen.
Kérdések, a fájdalom eredetének tisztázása érdekében
Szülőként otthon, illetve háziorvosként a rendelőben a következő kérdésekkel juthatunk közelebb a mellkasi fájdalom okának felderítéséhez:
- Mióta áll fenn a fájdalom?
- A fájdalom intenzitása? (értékelje 1-10 ig tartó skálán)
- A fájdalom lokalizációja? (mutassa meg egy ujjal a fájdalom helyét)
- A fájdalmas terület kiterjedése? (egy pont, tenyérnyi, az egész mellkast érinti? nem meghatározható?)
- A fájdalom kezdete, vége? (hirtelen vagy fokozatosan kezdődik/ ér véget?)
- A fájdalom jellege? (szúró, nyomó? feszítő? nyilalló? stb)
- A testhelyzet, amiben jelentkezik? (mindig állva/fekve esetleg változó?)
- Fizikai megerőltetéshez, sporthoz való viszonya? (sportoláskor szűnik, fokozódik?)
- Étkezéshez való viszonya?
- Stresszhelyzetekhez, döntéshelyzetekhez, vizsgaszituációkhoz, iskolához való időbeli viszonya?
- Kíséri-e egyéb szubjektív érzés? (szédülés, hányinger, ájulás, szívdobogásérzés, nehézlégzés stb)
- Korábban előfordult-e már?
- Volt-e felső légúti fertőzés, köhögés, lázas betegség az elmúlt időszakban?
Lehetséges kórokok
Ezen kérdésekre válaszolva, az előfordulás gyakorisága szerint részletezve, a következő okok fordulhatnak elő
Costochondritis
A Costochondritis a bordák és a szegycsont ízesülésének gyulladása. Bármely életkorban előfordulhat, általában vírusfertőzés, illetve hosszan tartó köhögés előzi meg, több hétig is eltarthat. A fájdalom légzési mellkas kitérésekkel nagymértékben összefügg, éles, nyilalló, és a mellkas összenyomásával provokálható. A kezelése általában fájdalomcsillapítók 1-2 hétig tartó alkalmazásából áll.
Sérülés/ trauma
Sokfélék lehetnek. Általában sportsérülések idézik elő. A fájdalom a sérülés mechanizmusától, kiterjedésétől függően változhat. Kezelése az előzővel megegyező lehet.
Légúti betegségek
Kóros mellkasi levegő, vagy folyadékgyülem, tüdőgyulladás, asthma, hörghurut járhat mellkasi fájdalommal, mindig egyéb tünetek is jelentkeznek. Kezelése az alapbetegség kezeléséből áll
Stressz/Pszichés faktorok
Noha sokan gondolják úgy, hogy a stressz, a megváltozott élethelyzet, vagy akár egy iskolai szerelem nem állhat a mellkasi fájdalom hátterében, de gondoljunk csak a stressz okozta fejfájásra, amiben már valószínűleg minden felnőttnek volt már része. A stressz kiváltotta mellkasi fájdalom nem specifikus, helye nem meghatározható egyértelműen, általában szorító, nyomó jellegű, a stresszt kiváltó élethelyzetben fokozódik, ezeket elkerülve szűnik. Differenciáldiagnosztikai nehézségét az adja, hogy gyakran jár együtt olyan más tünetekkel, mint a hányinger, szédülés, szívdobogásérzés. Gyakori olyan élethelyzetekben, mint például családon belüli konfliktusok, válás, iskolai nehézségek.
„Levegő beszorulás” szindróma
Ártalmatlan kondíció, mely általában egy mély belégzéshez köthető, és éles, szúró fájdalommal járhat a háton, illetve a mellkas különböző helyein. Legtöbbször percek alatt, sokszor provokált mély belégzésre szűnik. Pontos oka tisztázatlan. Kezelést nem igényel.
Gastrointestinális reflux betegség
Típusosan a szegycsont alatti régióból induló, szúró, égető, sokszor görcsös fájdalom, mely akár különböző irányokba sugározhat. Étkezésekhez való időbeli viszonya sokféle lehet, de valamilyen módon a gyermekek ezt a kötődést meg tudják fogalmazni. Együtt járhat hányingerrel. Egyéb tünetekkel járhat együtt, mint a fogyás, rossz lehelet, torokfájdalom, köhögés. Ebben az esetben gastroenterologiai kivizsgálás válhat szükségessé.
Kardiológiai okok
Noha a mellkasi fájdalom kardiológiai okai igen ritkák súlyosságuk miatt nagyobb figyelmet érdemelnek.
- Pericarditis
A szívburok gyulladása, általában vírusinfekció, illetve autoimmun gyulladás következménye a típusos pericardiális fájdalom a szegycsont közepe mögött érezhető, folyamatos, éles, és a vállak felé sugározhat. Az ülésben előre dőlő pozíció csökkentheti a fájdalmat.
- Koszorúsér eltérések
Előfordulhat, hogy veleszületett szív koszorús ér eltérések csak tinédzser korban okoznak panaszokat, akkor azonban mellkasi fájdalmat, és szívelégtelenséget okozhatnak. A fájdalom jellege megegyezik a felnőtteket érintő, koszorúsér elzáródás tüneteivel, nyakba, állba, vállba sugárzó szorító igen intenzív fájdalommal, légszomjjal, ájulással. Speciális koszorúsér eltéréseket okozhat a Kawasaki betegség, mely egy artériákat érintő gyulladásos megbetegedés, magas lázzal, elesett állapottal, nyirokcsomó megnagyobbodással, speciális bőrjelenségekkel.
- Ritmuszavar
A szívritmuszavarokhoz társuló mellkasi fájdalom egyéb panaszokkal, szívdobogásérzéssel, ájulással szédüléssel, hányással járhatna. kivizsgálásuk, és kezelésük gyermekkardiológus feladata.
- Artériás aneurisma
Ritka oka a mellkasi fájdalomnak gyermekkorban. Korai életkorban történő megjelenésére általában kötőszöveti rendszerbetegségek részeként lehet számítani, melyek korábbi életkorban már egyéb tünetekkel is járnak.
Gyakori szülői kérdések a mellkasi fájdalomról.
- Mit tegyek, ha fáj a gyermekem mellkasa?
Ne essen pánikba. Jusson eszébe, hogy a mellkasi fájdalmak nagy része magától meggyógyul, és igen ritkán áll komoly betegség a hátterében.
Ugyanakkor, ha gyermekének intenzív mellkasi fájdalma van, és légzési nehezítettséggel izzadással, 200/percet meghaladó szívfrekvenciával jár együtt, jelentkezzen orvosánál.
- Úgy gondolom, a gyermekemnek kivizsgálásra van szüksége. Milyen orvoshoz vigyem?
Általában a háziorvosi konzultáció a legcélravezetőbb, a legtöbb gyermek nem igényel speciális szakirányú kivizsgálást. Ha mégis, háziorvosa elirányítja Önt.
- Mit tegyek, ha a gyermekem arról panaszkodik, hogy fáj a szíve?
A legtöbb gyermek számára, főleg ha még kicsi, a legazonosíthatóbb szerv a mellkason belül a szív. Ennek következtében, a legtöbb gyermek nem tudja pontosan meghatározni a mellkasi fájdalom eredetét. Ez azt is jelenti hogy a szív eredetű fájdalmakat kizárni sem tudjuk.
A szív-fájdalomról panaszkodó gyermekek ezért ugyan olyan elbánást érdemelnek, mint a mellkasi fájdalomról panaszkodók, a fent leírtak szerint.
Irodalom:
- Chest Pain in children: frequently asked questions Cincinnati Children’s Hospital
- Pediatric Costochondritis Differential Diagnoses Joseph P Garry, MD, FACSM, FAAFP; Chief Editor: Lawrence K Jung, MD Medscape.com
- Adolescent chest pain: a prospective study Pantell RH, Goodman BW Jr.. Pediatrics. 1983 Jun. 71(6):881-7. [Medline].