A csecsemők legmegfelelőbb tápláléka az anyatej. Ezt természetesen mindenki tudja. Örökké persze nem ehet senki csak anyatejet. A felnőttekre jellemző vegyes táplálkozásra való átállás azonban hosszú folyamat és sajnos a kismamák körében sok tévhit, valamint rossz gyakorlat kötődik hozzá.
Ugyanakkor a megszületést követő izgalmak utáni, nyugodtabb, rutinszerű időszak befejeztével, a hozzátáplálás megkezdése ismét egy izgalmas periódus. Sokszor nagyon vicces és nem utolsó sorban, az édesapák számára is feltárul vele egy új élmény (a kanállal etetés, annak minden örömével és bosszússágával), ami szorosabbra fűzi a gyermekek és a család kapcsolatát.
Mikor? Mit? Mennyit? Hogyan?
Ezekre a kérdésekre ad választ a Házi Gyermekorvosok Egyesületének ajánlása, mely egy a honlapomon, a tudástárból is elérhető részletes tájékoztató, a Hozzátáplálási kisokos.
Ennek végigbogarászása minden anyukának és apukának erősen ajánlott. Aki csak nagyvonalakban szeretne tájékozódni, vagy tudását felfrissíteni, íme az ajánlás összefoglalója rövid címszavakban:
- Szeresse és fogadja el gyermekét olyannak, amilyen! Mindig mutasson példát: egyenek együtt, élvezzék az étkezést, de ne essenek át a ló másik oldalára: ne jutalmazzanak és ne büntessenek, ne zsaroljanak étellel.
- A hozzátáplálás egy folyamat, amely akkor kezdődik, amikor az anyatej önmagában már nem elegendő ahhoz, hogy megfeleljen a csecsemő táplálkozási igényeinek és ezért más élelmiszerekre és folyadékokra is szükség van az anyatej mellett.
- Az időre született, egészséges babák 6 hónapos koráig, ha a kizárólagos anyatejes táplálás kielégíti a tápanyag és energia igényüket (jól fejlődnek), a hozzátáplálás megkezdése csak ezt követően javasolt.
- Különböző, ettől eltérő esetekben, a hozzátáplálás a legkorábban 17 hetes kor után javasolt, de minden esetben 26 hetes korig el kell kezdődnie.
- Nincs kötött, szigorú szabály arra nézve, hogy az egyes alapanyagokat milyen sorrendben, mikor kezdje el bevezetni, de érdemes a megszokott sorrenddel kezdeni (lásd: Hozzátáplálási kisokos). Ebben a védőnő és én is segíthetek.
- Egy időben, egy új táplálékot vezessen be, és ezután négy napig mással ne próbálkozzon.
- Fontos, hogy a glutént a baba étrendjébe első szülinapja előtt vezesse be! Mindez kis adagokban történjen, és ne ez legyen a gyermek elsőként kóstoltatott étele.
- Amennyiben egészséges gyermeke, minden táplálékallergént szükséges bevezetni számára az első születésnapja előtt. Ha azonban például ekcémás és / vagy tojásallergiás a gyermek, akkor már magasabb rizikócsoportba sorolandó. Ilyenkor szakemberrel kell konzultálni ezek bevezetésének időzítéséről (allergológus, gasztroenterológus). A leggyakoribb táplálékallergének előfordulási gyakoriságuk sorrendjében: tojás, tejfehérje, földimogyoró, hal, glutén.