Bevezetés
Az oltások fontosak a legsúlyosabb betegségek kivédésében, viszont a legtöbb oltás beadása tűszúrással történik és némi fájdalommal jár. A gyerekeknek a megfelelő védelem mellett természetesen joguk van a fájdalomcsillapításhoz is. Több lehetőségünk is nyílik arra, hogy a gyermek fájdalma csökkenjen az oltások kapcsán, ehhez adunk néhány ötletet az alábbiakban. Ezek közül talán a legfontosabb a szülők attitűdje, viselkedése az oltások kapcsán, mivel a gyerekek intenzíven figyelik a szüleiket, hogy bizonyos helyzetekben hogyan kell érezni és viselkedni.
A gyermek felkészítése az oltásra
Minden gyermeket szükséges felkészíteni az oltásra, fejlettségi szintjüknek megfelelően. A félelem növeli a fájdalomérzetet, ezért a felkészítés célja a félelem csökkentésével a fájdalom csökkentése.
- Nézzünk szembe a saját félelmeinkkel. Ha nagyon félünk az oltástól, tűtől, nagyon nem megy a saját félelmünk legyőzése, hívjunk erősítést az oltásfelkészítéshez és az oltáshoz is (pl. a párunkat).
- Az oltás napjának reggelén mondja el, hogy oltásra fognak menni és hogy az oltás miért fontos, pl. hogy egészséges maradjon, megvédje egy nagyon súlyos betegségtől, és hogy fontos Önnek az ő jólléte.
- Mesélje el, hogy mi fog történni: először orvosi vizsgálat lesz (toroknézés, hallózás, pocaktapogatás), aztán anya/apa ölében baciirtós spray-vel lefújják a karját vagy a combját, aztán megkapja az oltást, ami kis szúró érzéssel jár. Majd kis vattát teszünk az oltás helyére (akinek lelkileg segít, rakhatunk sebtapaszt is, hozzák el magukkal a kedvencét), és választhat matricát, végül mennek játszani / fagyizni vagy sütizni / valami olyat csinálni, ami kis jutalom a gyerek számára és nagyon büszkék leszünk rá, hogy milyen ügyesen és bátran viselkedett.
- Ne említse az oltást / szurit büntetésként.
- Ne mondja azt, hogy nem fog fájni az oltás. Inkább mesélje el, hogy kis szúró, csípő vagy feszítő érzés lesz és nem tart sokáig.
- Meséljen egy olyan gyermekről, aki oltást kapott. Hangsúlyozza, hogy milyen bátran viselkedett a nagyfiú/nagylány, aki oltást kapott, és hogy mi történt utána- közvetlen (matrica) és hosszútávú (egészség) jutalomban részesült.
- Fogadjuk el azt, hogy a gyermek fél (“látom, hogy nagyon félsz”), és legyünk együttérzők vele. Ne bagatellizáljuk el sem a félelmét, sem az oltást.
- Legyünk nyugodtak, magabiztosságot sugárzók (mint aki azt mondja a viselkedésével, hogy “nincs okod félni)
Legyen nyugodt és biztassa gyermekét!
A következő viselkedés segít a kicsinek megnyugodni és biztonságban érezni magát:
- Legyen nyugodt, mosolyogjon és beszéljen a szokásos hangján
- Ne kérjen bocsánatot és ne használjon olyan szavakat, amik fájdalomról szólnak
- Az oltás után ölelje meg, dicsérje meg és jutalmazza meg gyermekét
Szoptatás vagy cukros vízzel itatás
Az oltás közbeni szoptatás csökkenti a fájdalomérzetet, ehhez a bölcsőtartás javasolt, a comb szabadon hagyásával:
2 éves kor alatt az édes folyadék itatása bizonyítottan fájdalomcsökkentő hatású. Még szopizós csecsemők számára is inkább ezt javaslom, mint a szoptatást (könnyebben kivitelezhető, és biztosan nem asszociálja a szopihoz a fájdalmat).
A cukoroldat elkészítése: 1 teáskanál cukor 1 evőkanál (15 ml) vízbe. Az oldat adagolható kanálból, üvegből, fecskendőből vagy ujjat, cumit belemártva is, 1-2 perccel az oltás előtt. A Rota-oltás önmagában képes az utána jövő injekció fájdalmát csillapítani (ezért is adjuk előtte).
Tartsa a gyermeket megfelelő testhelyzetben
A megfelelő testhelyzet megnyugtatja a gyermeket, biztonságérzetet jelent a számára és biztonságossá teszi az oltás beadását is.
- kiscsecsemőket hanyatt fekve tudunk biztonságosan oltani, ilyenkor bújjon hozzá, ölelje meg, fogja meg a kezét bátorítólag és nyugodtan puszilgassa, beszéljen hozzá az oltás alatt. Oltást követően azonnal vegye fel függőleges testhelyzetben a vállára, esetleg szoptassa meg.
- Ülni tudó gyermekeket (kb 6-9 hónapos kortól): vegye magával szembe az ölébe, megölelve (nem túl szorosan). Amelyik gyermeknek szüksége van rá, a segítő stabilizálja a könyökét.
- A nem szorongó, nagyobb gyermeknél az ölben, de háttal pozíció vagy oldalt ülő testhelyzet szokott beválni. A bátor, kíváncsi gyermekek nézhetik is az oltás beadást. Félelmi reakciót mutatóknak a fej elfordítása javasolt.
A gyermek figyelmének elterelése
Különböző életkorú gyerekeknél különböző elterelés működhet, nagyobbaknál érdemes is egyeztetni a gyermekkel, hogy mit szeretne csinálni, amíg kapja az oltást.
- Ha a gyermek nyugodt, az oltás előtt érdemes bevezetni a figyelemelterelést
- Olyan figyelemelterelést érdemes alkalmazni, mely több érzékszervet (látás, hallás, tapintás) köt le, és amiben a gyermek aktívan részt vesz. Minél jobban bevonódik, annál kevésbé érzi a fájdalmat.
- 3 éves kor alatt: kedvenc takarója, plüssállata, játéka legyen a kezében. Érdemes megölelni és beszélni vagy énekelni vagy történetet mesélni közben vagy felhívni a figyelmét valami érdekesre a szobában.
- 3-6 éves kor között: érdemes az indulás előtt közösen kiválasztani olyan játékot, amit magával hoz, vagy begyakorolni egy játékot, amit közben csinálhat (pl. buborékfújás vagy képzeletbeli gyertya elfújása). Lehet mobileszközzel, mesekönyvvel, érdekes történettel, viccel, az ő kedvenc elfoglaltságairól mesélni közben. Segítsük abban, hogy nyugodtan, lassan lélegezzen az oltás előtt/alatt, ez segít a relaxációban, akár együtt is lélegezhetünk.
Gyógyszeres fájdalomcsillapítási lehetőségek
Oltás előtt: lokális érzéstelenítés: Emla kenőcs (hazánkban nem kapható, Bécsből beszerezhető) oltás előtt 30-60 perccel érdemes bekenni és befedni az oltandó felületet. Sajnos nem megy elég mélyre a hatása ahhoz, hogy az izomba adott oltást hatékonyan érzéstelenítse, subcutan injekciókhoz (MMR-oltás, bárányhimlő-oltás) viszont jó.
Oltás után: amennyiben az oltás helye fájdalmas, hideg borogatás, jégzselé (beborítva) szokott segíteni. Amennyiben nem elegendő, a megszokott fájdalomcsillapítója adható a gyermeknek (megelőző jelleggel nem javasolt, mert az oltás hatékonyságát rontja valamelyest.)
Forrás: www.csemeteműhely.hu
Irodalom
- J. Cohen: Legyőzzük a félelmet! A gyermekkori szorongások kezelése a játékos nevelés módszerével
https://sante.gouv.qc.ca/en/conseils-et-prevention/gestion-de-la-douleur/
https://issuu.com/parentscanada1/docs/parentscanada-ad-feature-needles-do?e=32636145/58777569
https://scienceofmom.com/2015/08/23/5-evidence-based-tips-for-your-babys-first-shots/